Manuel Terapi http://gokhangundogan.com.tr Manuel Terapi İstanbul Wed, 21 Feb 2018 09:08:24 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.6.14 Kalça Kireçlenmesi – Koksartroz http://gokhangundogan.com.tr/kalca-kireclenmesi-koksartroz/ Mon, 16 Sep 2013 12:41:58 +0000 http://gokhangundogan.com.tr/?p=39 Kalça eklemindeki kıkırdak dokuların aşınması sonucu oluşan hastalıktır. Belirtileri Hareketle ağrı artışı Kalçada ve kasıkta bazen dize kadar inen ağrılar Eklem hareketinde kısıtlılık Yürümede ağrı bazen topallama Risk faktörleri Yaş:İleri yaşlada kıkırda kaybına bağlı olarak gözükür. Kilo:Kilolu insanlarda görülme sıklığı daha fazladır. Daha önceden geçirilmiş travmalar Mekanik bozukluklar Tedavi Tedavide mobilitenin arttırılması,eklem hareket açıklığının arttırılması,uygun diyet seçimi ile kilo azaltılması ve ergonomik yöntemlerin öğretilmesi esastır.

The post Kalça Kireçlenmesi – Koksartroz appeared first on Manuel Terapi.

]]>
Kalça eklemindeki kıkırdak dokuların aşınması sonucu oluşan hastalıktır.
Belirtileri
Hareketle ağrı artışı
Kalçada ve kasıkta bazen dize kadar inen ağrılar
Eklem hareketinde kısıtlılık
Yürümede ağrı bazen topallama
Risk faktörleri
Yaş:İleri yaşlada kıkırda kaybına bağlı olarak gözükür.
Kilo:Kilolu insanlarda görülme sıklığı daha fazladır.
Daha önceden geçirilmiş travmalar
Mekanik bozukluklar
Tedavi
Tedavide mobilitenin arttırılması,eklem hareket açıklığının arttırılması,uygun diyet seçimi ile kilo azaltılması ve ergonomik yöntemlerin öğretilmesi esastır.

The post Kalça Kireçlenmesi – Koksartroz appeared first on Manuel Terapi.

]]>
Diz Kireçlenmesi – Gonartroz http://gokhangundogan.com.tr/diz-kireclenmesi-gonartroz/ Mon, 16 Sep 2013 12:40:37 +0000 http://gokhangundogan.com.tr/?p=37 Diz eklemini oluşturan kemiklerin eklem yüzeyindeki kıkırdakların aşınmasına gonartroz-kireçlenme denir. Genellikle yaşın ilerlemesine bağlı kıkırdak dokularda azalma olur.45 yaşın üzerinde görülme sıklığı yüksektir.Ayrıca bağ dokusu esnekliği,obezite,travmalar ve dizde mekanik yüklenmeyi arttıran birçok etken hastalığa zemin hazırlar. Hastalar genellikle hareketle birlikte ağrı olduğunu söyler.Dinlendikçe bu ağrı azalır.Sabah ağrısı olabilir ancak 30 dakikanın altındadır.Genelde ağrı eklem çevresinde olur.Dizde bazen kızarıklık ve şişme de olabilir.İleri dönemde hareket kısıtlılığı ve krepitasyon da eşlik edebilir. Tedavide ağrının azaltılması,mobilitenin arttırılması,uygun diyet seçimi,ergonomik yöntemlerin öğretilmesi esastır. Diz ağrısı olan hastalara öneriler: Hareket et Yürü ama ağrın olursa dinlen. Uzun süre aynı pozisyonda (ayakta ya da otururken) kalma Sandalye yüksekliğinden daha alçak yere oturma ,diz çökme Alaturka tuvaletlerden kaçın Basış bozukluğun varsa tabanlık kullan yoksa yumuşak tabanlı ayakkabı tercih et Sık merdiven inip çıkmamaya gayret et,ağır yük taşıma Düzenli olarak egzersiz yap.

The post Diz Kireçlenmesi – Gonartroz appeared first on Manuel Terapi.

]]>
Diz eklemini oluşturan kemiklerin eklem yüzeyindeki kıkırdakların aşınmasına gonartroz-kireçlenme denir.
Genellikle yaşın ilerlemesine bağlı kıkırdak dokularda azalma olur.45 yaşın üzerinde görülme sıklığı yüksektir.Ayrıca bağ dokusu esnekliği,obezite,travmalar ve dizde mekanik yüklenmeyi arttıran birçok etken hastalığa zemin hazırlar.
Hastalar genellikle hareketle birlikte ağrı olduğunu söyler.Dinlendikçe bu ağrı azalır.Sabah ağrısı olabilir ancak 30 dakikanın altındadır.Genelde ağrı eklem çevresinde olur.Dizde bazen kızarıklık ve şişme de olabilir.İleri dönemde hareket kısıtlılığı ve krepitasyon da eşlik edebilir.
Tedavide ağrının azaltılması,mobilitenin arttırılması,uygun diyet seçimi,ergonomik yöntemlerin öğretilmesi esastır.
Diz ağrısı olan hastalara öneriler:
Hareket et
Yürü ama ağrın olursa dinlen.
Uzun süre aynı pozisyonda (ayakta ya da otururken) kalma
Sandalye yüksekliğinden daha alçak yere oturma ,diz çökme
Alaturka tuvaletlerden kaçın
Basış bozukluğun varsa tabanlık kullan yoksa yumuşak tabanlı ayakkabı tercih et
Sık merdiven inip çıkmamaya gayret et,ağır yük taşıma
Düzenli olarak egzersiz yap.

The post Diz Kireçlenmesi – Gonartroz appeared first on Manuel Terapi.

]]>
Topuk Dikeni http://gokhangundogan.com.tr/topuk-dikeni/ Mon, 16 Sep 2013 12:39:25 +0000 http://gokhangundogan.com.tr/?p=35 Topuk dikeni topuk kemiğinde oluşan bir kemik çıkıntısıdır.Sert zeminde yürüme koşma ya da anatomik faktörler nedeniyle oluşur.Topuk dikeni bir kemik olduğundan ağrı yapmaz.Ancak bu sivri kemik plantar fasya denilen yapıya battığı zaman platar fasiit denilen durumu oluşturur.Bu topuk bölgesinde özellikle yük geldiği zaman ciddi ağrılar oluşturur. Tedavisinde Plantar fasyanın gevşetilmesi Uygun ayakkabı ve tabanlık seçimi Mobilizasyon yöntemleri Bantlama yöntemleri kullanılabilir.

The post Topuk Dikeni appeared first on Manuel Terapi.

]]>
Topuk dikeni topuk kemiğinde oluşan bir kemik çıkıntısıdır.Sert zeminde yürüme koşma ya da anatomik faktörler nedeniyle oluşur.Topuk dikeni bir kemik olduğundan ağrı yapmaz.Ancak bu sivri kemik plantar fasya denilen yapıya battığı zaman platar fasiit denilen durumu oluşturur.Bu topuk bölgesinde özellikle yük geldiği zaman ciddi ağrılar oluşturur.
Tedavisinde
Plantar fasyanın gevşetilmesi
Uygun ayakkabı ve tabanlık seçimi
Mobilizasyon yöntemleri
Bantlama yöntemleri
kullanılabilir.

The post Topuk Dikeni appeared first on Manuel Terapi.

]]>
Manuel Terapi ve İmpingement http://gokhangundogan.com.tr/manuel-terapi-ve-impingement/ Mon, 16 Sep 2013 12:38:05 +0000 http://gokhangundogan.com.tr/?p=31 Öncelikle problemin nerde (supraspinatus – biseps kası-subakromiyal bursa) olduğu bulunur.Manuel terapide soruna direk müdahale için bu gereklidir.Sonrasında hastanın postürü(duruş) değerlendirilir ve omuzu etkileyen bir problem var ise düzeltmek için tedavi ve egzersiz kombine edilir. Supraspinastus kasında ise; öncelike bu kas manuel terapi yöntemleriyle gevşetilir daha sonra tendon bölgesine ordaki enflamasyonu gidermek için manuel terapide uygulanan buz ve friksiyon uygulaması yapılır.Son olarak manuel terapi tekniklerinden biri olan klinik bantlama yöntemi ile humerus (kol kemiği) uygun pozisyona alınarak ağrı minimuma indirilir.Ağrı geçtikten sonra egzersiz verilir ve hasta taburcu edilir. Biseps tendonunda ise; Biseps tendonuna friksiyon ve buz uygulaması yapılır.Ardından biseps kası manuel terapi teknikleriyle gevşetilir.Son olarak manuel terapide kullanılan bantlama yöntemiyle bası olan bölgedeki basınç azaltılarak ağrı giderilir.Sonrasında egzersiz verilerek hasta taburcu edilir.

The post Manuel Terapi ve İmpingement appeared first on Manuel Terapi.

]]>
Öncelikle problemin nerde (supraspinatus – biseps kası-subakromiyal bursa) olduğu bulunur.Manuel terapide soruna direk müdahale için bu gereklidir.Sonrasında hastanın postürü(duruş) değerlendirilir ve omuzu etkileyen bir problem var ise düzeltmek için tedavi ve egzersiz kombine edilir.

Supraspinastus kasında ise;

öncelike bu kas manuel terapi yöntemleriyle gevşetilir daha sonra tendon bölgesine ordaki enflamasyonu gidermek için manuel terapide uygulanan buz ve friksiyon uygulaması yapılır.Son olarak manuel terapi tekniklerinden biri olan klinik bantlama yöntemi ile humerus (kol kemiği) uygun pozisyona alınarak ağrı minimuma indirilir.Ağrı geçtikten sonra egzersiz verilir ve hasta taburcu edilir.

Biseps tendonunda ise;

Biseps tendonuna friksiyon ve buz uygulaması yapılır.Ardından biseps kası manuel terapi teknikleriyle gevşetilir.Son olarak manuel terapide kullanılan bantlama yöntemiyle bası olan bölgedeki basınç azaltılarak ağrı giderilir.Sonrasında egzersiz verilerek hasta taburcu edilir.

The post Manuel Terapi ve İmpingement appeared first on Manuel Terapi.

]]>